• ביטוח לאומי ומס הכנסהנפגעתי לפני מספר שנים, עד מתי ניתן להגיש תביעה ?

  חוק ההתיישנות קובע שהתיישנות תביעה אזרחית הינה 7 שנים, ואולם אין סעיף זה חל בכל מקרה.
  יש חריגים ותקופות התיישנות שונות בנסיבות שונות.
  חובה להיוועץ בעו"ד מוקדם ככל האפשר בטרם תחלוף תקופת ההתיישנות, אך כבר יש להדגיש כי תביעות ביטוחיות מתיישנות בתום 3 שנים ממועד קרות מקרה הביטוח.
  באשר לקטין, תקופת ההתיישנות מתחילה להימנות עם הפיכתו לבגיר, דהיינו גיל 18.

 • ביטוח לאומי ומס הכנסהאני סובל מנכויות משמעותיות, האם אני זכאי להטבה ממס הכנסה ?

  החוק קובע שבנכויות משמעותיות מאוד קיימת זכאות להטבה ממס, עד תקרה הקבועה בחוק. ע"מ לממש זכאות זו יש לעמוד בפני ועדות רפואיות. החוק מאפשר להיבדק ע"י ועדות בענפים שונים ולאו דווקא של מס הכנסה. מומלץ להיוועץ טרם הפנייה, שכן ככל שהפנייה תוכן באופן מושכל, כגון הצטיידות בחוות דעת, סיכוייה להתקבל גבוהים.

 • ביטוח לאומי ומס הכנסהנפגעתי בתאונה/אני סובל מליקוי גופני, מהן זכויותיי במוסד לביטוח לאומי וכיצד עלי לפעול למצותן?

  המוסד לביטוח לאומי מקנה זכויות למצבים שונים בהם נתקבל אדם בחייו (נפגעי עבודה, פעולות איבה, נכות כללית, קצבת ילד נכה, שירות מילואים, אבטלה, הבטחת הכנסה, לידה וכו'). הענפים הנפוצים בהם נפגעים פונים הינם ענפי נפגעי עבודה, נכות כללית ונפגעי פעולות איבה.
  יש להבדיל בין תאונה שאירעה במסגרת העבודה ותאונה שאינה קשורה לעבודה.

  תאונת עבודה: אם התאונה אירעה במהלך עבודתך או שנגרמה לך מחלה כתוצאה מהעבודה, ניתן להגיש תביעה להכרה כנפגע עבודה ולקבלת דמי פגיעה, שמשמעותם פיצוי עבור תקופת אי כושר ראשונה שאינה עולה על 91 יום בשיעור של 75% מהשכר ברוטו.
  לאחר ההכרה בתום תקופת דמי הפגיעה, יש להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות.
  הליך זה משמעותי מאוד לקביעת זכויותיך, שכן הזכויות נקבעות בהתאם לשיעור הנכות שתיקבע. בוועדה הרפואית תיבדק ע"י מומחים בכל אחד מתחומי הפגיעה. ניתן להגיש לוועדה כל תיעוד רפואי שאתה חפץ, לרבות חוות דעת מומחה מטעמך.
  כמו כן, ייצוג ע"י עו"ד עשוי לסייע למיצוי דרגת נכותך.
  על קביעת הועדה ניתן להגיש ערר לוועדה רפואית לעררים, כאשר גם על החלטה זו ניתן לערער לבית הדין לעבודה, אך רק בשאלה משפטית.
  קיימות זכויות נוספות לנפגעי עבודה, תלוי בדרגת הנכות וחומרתה (שירותים מיוחדים לנכים קשים ושיקום מקצועי).

  נכות כללית: אם אתה סובל מליקוי גופני כתוצאה מתאונה או מחלה אף אם אינם קשורים לעבודה, ניתן לפנות לענף נכות כללית. תיבדק זכאותך להכרה כנכה ובין היתר מקורות הכנסה ועוד.
  אם תענה על הקריטריונים הקבועים בחוק, תוזמן לוועדה רפואית לבדיקת שיעור הנכות. במידה ותעבור את סף הנכות המינימאלית המזכה בפיצוי, תוזמן לוועדה לבדיקת אי כושר מעבודה ובהתאם לכך, ייקבע שיעור הפיצוי החודשי. שיעור הקצבה תלוי בדרגת אי הכושר שתיקבע, במצבך המשפחתי וכד'.
  גם בענף זה, קיימות זכויות נוספות בהתאם לדרגת הנכות וחומרתה (שירותים מיוחדים).

שאלות נפוצות

במהלך עבודתנו, אנו נתקלים בשאלות נפוצות שמעלים לקוחותינו. המדובר בנושאים שעשויים לעניין כל נפגע או ניזוק במסגרת בירור זכויותיו. לפיכך, ליקטנו עבורך חלק מאותן שאלות, ואת התשובות בתמצית. כמובן שאין לראות בתשובות כתחליף לייעוץ משפטי פרטני לכל מקרה לגופו.